вівторок, 18 квітня 2017 р.

Міжнародний день пам'яток історії та культури

Важливим складником історичної пам'яті будь-якої нації та народу є культурна спадщина. Тому в усьому світі 18-го квітня відзначають Міжнародний день історії та культури або День всесвітньої спадщини. Це свято всіх, хто цінує  культурну спадщину і пам’ятає історію своїх предків. В цей день згадують про те, що кожна країна - це унікальна історія та культура. Завдання цього свята - нагадати суспільству про необхідність збереження культурної спадщини.
День заснований згідно з рішенням Генеральної конференції ЮНЕСКО (липень 1983 року) з ініціативи Міжнародної ради з питань охорони пам’яток та визначних місць (International Council on Monuments and Sites; ІCOMOS).
ЮНЕСКО — міжнародна організація, частина ООН, що займається охороною культурної та природної спадщини. У Список світової спадщини внесли об’єкти, що становлять цінність для кожного жителя планети та майбутніх поколінь. В Україні на 2020 рік 7 об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО. Ще 17 знаходяться у Попередньому списку.
Діяльність цієї організації присвячена збереженню і охороні культурно-історичних місць в усьому світі. ІКОМОС була заснована в 1965 році після прийняття Венеціанської хартії 1964 року. Рада оцінює об’єкти, які пропонуються країнами до Списку всесвітньої спадщини ООН. 
В Україні цей день називається «День пам’яток історії та культури» і встановлений згідно з Указом Президента від 23 серпня 1999 року, його також відзначають щорічно 18 квітня. 
У липні 2000 року набув чинності Закон «Про охорону культурної спадщини», який регулює правові, організаційні, соціальні та економічні стосунки у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об’єктів культурної спадщини в громадському житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь. 
Згідно з Законом, об’єкти культурної спадщини, що перебувають на території України, охороняються державою. 
Нині в Україні нараховується 1399 міст і селищ і більше 8 тисяч сіл з цінною історико-архітектурною спадщиною. У столиці, зокрема, на державному обліку перебуває 675 пам’яток, із яких 390 – загальнодержавного, тобто національного значення. Два комплекси – собор Святої Софії з прилеглими монастирськими будівлями і Києво-Печерська Лавра занесені ЮНЕСКО до Списку світової спадщини.
До світової спадщини ЮНЕСКО входять видатні культурні цінності, що вважаються надбанням усього людства. До списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО входять сім українських культурних і природних пам’яток. В прикарпатських районах на сьогоднішній день перебуває на обліку 1944 пам'ятки. Це пам'ятки археології, історії, монументального мистецтва та архітектури.
З нагоди святкування Дня пам'яток історії та культури організовують Програми національного відродження, які спрямовані на залучення благодійних фондів.




Компанія Google у співпраці з Міністерством культури України запустила віртуальний тур дерев'яними церквами Карпатського регіону, який приурочений до Міжнародного дня пам'яток та історичних місць. В тур включені вісім церков українських Карпат: Церква вознесіння Господнього, Церква зішестя Святого духа, Церква Святої трійці та інші. Всього в список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО внесено 16 дерев'яних церков Карпатського регіону: 8 з них розташовані в Україні, а ще 8 – у Польщі.

Для перегляду віртуального туру натисніть на зображення ↓


Немає коментарів:

Дописати коментар