субота, 28 жовтня 2017 р.

Річниця визволення України від нацистів

Сьогодні ми відзначаємо 73-ю річницю визволення від нацистських загарбників: 28 жовтня 1944 року військові з’єднання Першого і Четвертого українських фронтів у районі Ужгорода вийшли на сучасний кордон України, витіснивши з теренів нашої країни останні окупаційні сили.

Друга світова війна завдала безпрецедентних матеріальних, ресурсних, економічних втрат, а головне – забрала мільйони життів українців та представників інших народів. Навряд чи ми знайдемо в Україні родину, яку не опалило воєнне лихо від нацистського вторгнення та окупації.
У ході війни 1941-1945 років саме на території України відбулися ключові битви за визволення від нацизму народів європейського континенту.
Визволення України почалося під час Сталінградської битви (листопад 1942 року – лютий 1943 року), яка докорінно змінила хід війни. Але ціна перемоги була страшною. Під час усіх наступальних операцій на території України обірвалося життя трьох мільйонів воїнів. Їх історична перемога над нацизмом дала мир і свободу народам, взаєморозуміння і розвиток демократії, що нині є дорогоцінними надбаннями усього людства.
Перші населені пункти України на східному Донбасі були звільнені в грудні 1942 року. Остаточне визволення українських земель почалося в ході Курської битви (5 липня – 23 серпня 1943 року). 23 серпня війська Степового фронту звільнили Харків. Протягом вересня – жовтня 1943 року тривала героїчна битва за Дніпро, уздовж якого нацисти намагалися створити неприступну лінію стратегічної оборони («Східний вал»). Кульмінацією битви за Дніпро стало визволення Києва від окупантів. 
Звитяжна битва за Україну, що тривала довгі 22 місяці, стала вирішальним чинником розгрому військ гітлерівської Німеччини і її союзників.  Ціною величезних людських втрат звільнили місто 6 листопада 1943 року.
Завершила визволення України Східно – Карпатська операція, що розпочалася 9 вересня 1944 року. 27 жовтня 1944 року було звільнено Ужгород, 28 жовтня визволителі української землі вийшли на сучасний кордон нашої держави.
Щороку саме у цей день, 28 жовтня, вшановують пам’ять воїнів, які зі зброєю в руках рішуче відстоювали незалежність та територіальну цілісність України і героїчно загинули в боях за її визволення, а також пам’ять про населення, яке постраждало від дій нацистів.
Наше суспільство пам’ятає, яку велику ціну заплатили українці в цій жорстокій війні, який вагомий героїчний внесок зробили в перемогу європейських народів над нацизмом на своєму континенті. Ми згадуємо тих, хто по різні боки політичних барикад боровся в Україні з нацистськими загарбниками, хто поклав життя за незалежність нашого народу, наближаючи своїм подвигом день звільнення країни від нападників і день перемоги в усій Європі.
Ми вклоняємося нашим дорогим ветеранам і дітям війни, які винесли нелюдський тягар воєнної розрухи, які жили та боролися наперекір небезпеці і смерті. Цей приклад – жива історія нашої країни, її звитяги, мужності, прагнення свободи та гідного життя.
Честь і шана тим, хто врятував від нацизму народи європейського континенту.
Вічна пам’ять загиблим.

Немає коментарів:

Дописати коментар